1/4 finale ale Cupei Mondiale 2014: Olanda - Costa Rica

Meciul final al sferturilor de finală ale Cupei Mondiale a FIFA a fost găzduit de Salvador, orașul brazilian, pe 5 iulie. Pentru dreptul de a concura în semifinalele mundialiei, echipele din Olanda și Costa Rica au luptat.

Această pereche de comenzi a fost singura care a avut-oun favorit evident printre alte echipe care au jucat în sferturile de finală. Olanda, înainte de fluierul de start, arăta preferabil, dar Costa Ricans avea încă dreptul de a-și continua basmul de fotbal.

Jocul a început cu avantajul europenilor. În primul semestru, Van Gala a creat multe șanse periculoase, dar Navas a salvat echipa din America Centrală. Van Persie, Sneijder, Depay a avut șansa de a înscrie, dar scorul înscris de pe tabela de marcator a fost zero până la sfârșitul primei reprize. Jucătorii din Costa Rica au încercat doar să pună în pericol porțile europenilor cu standarde, dar nu păreau atât de periculoși cum ar fi fost fanii Americii Centrale.

În a doua jumătate a întâlnirii, din nou olandeziiau adus o fluture de atacuri asupra golului adversarului, iar portarul Costa Rican continua sa creeze minuni de fotbal la poarta. Ultimele zece minute ale celei de-a doua jumătăți s-au dovedit extrem de dificile pentru jucătorii de fotbal din Costa Rica. În minutul 82, Sneijder a lovit cu o lovitură cadranul Costa Rica, în minutul 84 deja Van Persie de la poziția ucigașului lovit de gol, dar a salvat din nou Navas.

În minutul 90, jucătorul Costa Rican Tejheda pe linia de poartă a blocat modul în care mingea în gol, după care americanii salvat, de asemenea, bara transversală.

90 de minute de la întâlnire nu au dezvăluit câștigătorul. Pe tabloul de bord au apărut zerouri, care nu reflectau avantajul total al Olandei.

În plus, olandezii au continuatsă precipite poarta adversarilor, iar portarul Navas a salvat din nou și din nou. În cazul în care portarul din Costa Rica era deja neputincios, salvează cadrul porții. Deci, Sneijder în minutul 119 ar putea înscrie un gol câștigător, dar transversal a jucat pentru Costa Rica. Adevărat, Costa Ricans a avut o singură șansă de a înscrie în timp suplimentar. În minutul 117, Urenha a primit o bună trecere de la partener și din penaltyul olandezului lovit pe poartă. Portarul Sillesen a salvat Olanda.

Timpul de joc al meciului sa încheiat cu o remiză fără goluri. Dar putem spune că scorul a fost clar în joc. Olandezii au avut cel puțin șase șanse șanse să-și atingă obiectivul adversarului, dar toți au decis loviturile de pedeapsă.

Înainte de a înlocui o serie de van Gal de 11 metriportarul Olandei. Tim Krul a apărut pe teren, devenind eroul final al întâlnirii. Olandezul a respins două sancțiuni, ceea ce a permis Olandei să câștige o serie de 11 metri cu un scor de 4 - 3.

Olanda intră în semifinale, unde se vor întâlni cu echipa Argentinei, iar Costa Ricans vor părăsi cu mândrie turneul cu o echipă care nu a pierdut în cinci meciuri de fotbal mundial pentru oricine în timpul jocului.