Sfat 1: 1 / 8Finala Cupa Mondială 2014: cum a fost jucat jocul Germania - Algeria

Cel de-al șaselea meci din finala 1/8 din Cupa Mondială a FIFA a avut loc pe 30 iunie la Porto Alegre. Mai mult de 40.000 de fani au fost martorii întâlnirii dintre Germania și Algeria.

1 / 8Finala Cupa Mondială 2014: cum a fost jucat jocul Germania - Algeria

Echipa germană a fost considerată favorită în această pereche,dar întreaga primă jumătate a germanilor nu fusese evident la nivelul lor. Ritmul meciului a fost ridicat, iar fotbaliștii africani au încercat să nu se dea în joc jucătorilor din Germania în ceea ce privește organizarea jocului, nici în calificare, nici în atacuri ascuțite. Este necesar să recunoaștem că algerienii, în prima jumătate a întâlnirii, mai ales la începutul meciului, au atacat oarecum mai clar. Era de mirare că portarul german Neuer era foarte nervos. A făcut mai multe greșeli nejustificate.

Germanii au reușit să creeze un moment foarte periculosdeja la jumătatea timpului. Cros a fost periculos lovit din afara zonei de pedeapsă, însă Algeria la salvat pe portar, dar după ce la terminat pe Goetz, el a putut face primul gol în joc. Dar acest lucru nu sa întâmplat, așa cum Mboli și-a salvat din nou porțile.

Prima repriză sa încheiat cu o remiză fără goluri. În același timp, echipa algeriană părea foarte sănătoasă, încercând să nu cedeze germanilor în nimic.

În a doua jumătate a întâlnirii, Germania a adăugat. La poarta africanilor au început să apară momente periculoase. Șanse remarcabile au fost Mueller, Lam, Schweinsteiger. Cu toate acestea, Mboli a prins curaj și a făcut multe economii superbe. În prima linie, fotbaliștii africani nu erau suficienți - în a doua jumătate avantajul Germaniei a fost semnificativ. Dar scorul de pe tabela de scor înainte de sfârșitul timpului regulamentar al meciului nu sa schimbat - 0 - 0.

În timp îndelungat, germanii au continuat să se ghemuiascăpe poarta adversarului. Faptul că secțiile lui Lyova nu au putut face în 90 de minute, au emis deja în minutul 92. Strikerul Shuerrle a transformat camera de flanc într-un gol. 1 - 0 a condus Germania.

După o minge ratată jucători din Algeria nu mai sunta fost posibil să se recupereze, deoarece germanii și-au continuat atacul. Ca urmare, în minutul 119 Ozil a emis cea de-a doua minge, care a permis eliminarea tuturor întrebărilor despre câștigătorul întâlnirii.

Cu toate acestea, jucătorii din Algeria nu au părăsit terenul fără scopuri. Deja în timpul orelor suplimentare, Abdelmumen Jabu otkvital un gol, dar acest lucru nu a fost suficient pentru africani.

Scorul final al întâlnirii a fost de 2 - 1 în favoarea Germaniei. Germanii așteaptă deja francezii în sferturile de finală, iar jucătorii algerieni sunt mândri de faptul că țara lor a părăsit uniforma de fotbal.

Sfat 2: Campionatul mondial de hochei 2014: programul meciurilor

Pentru prima dată, turneul mondial de hochei pe gheață va fi găzduit de Belarus. Campionatul de prestigiu va avea loc în două arene de gheață ale acestei țări - "Chizhovka-Arena" și "Minsk-Arena". Toate acestea sunt situate în Minsk.

2014 Campionatul Mondial de Hochei pe gheață: programul meciurilor

Participanții și regulamentele Campionatului Mondial de Hochei 2014

Pentru Cupa Mondială-2014, 16 echipe naționale sunt declarate. În etapa de calificare, toate sunt împărțite în două grupuri - A și B - fiecare va avea opt echipe. În interiorul grupurilor, fiecare echipă va juca 7 jocuri. În consecință, în fiecare grup se vor desfășura 28 de jocuri.

În caz de victorie, echipa va primi 3 puncte, iar echipa sapunctele de adversar nu vor fi acumulate. În timpul orelor suplimentare, ambele echipe vor primi câte 1 punct. Între timp, echipa care a înscris un gol în seria de lovituri de departajare va câștiga încă un punct în banca de porci.

În acest moment sunt cunoscute programe cu jocuriechipe specifice numai pentru runda de calificare 2014. Participanții la sferturile de finală și finale vor fi cunoscuți în timpul campionatului (tentat pe 20 mai). Jocurile playoff vor începe pe 22 mai, iar finala turneului va avea loc pe 25 mai.

Campionatul de hochei 2014: Programul grupului A

Grupa A a inclus echipele naționale din următoarele țări: Cehia, Slovacia, Norvegia, Canada, Suedia, Franța, Danemarca, Italia. Grupul A va organiza întâlniri la Arena Chizhovke.

Campionatul de hochei 2014: Programul meciurilor din Grupa B

Echipele naționale din grupa B vorțineți meciurile etapei de calificare a Cupei Mondiale la Arena Minsk. Acest grup include următoarele țări: SUA, Kazahstan, Finlanda, Letonia, Belarus, Germania, Elveția și Rusia.